Skip to main content

"Kto pisze kod aplikacji i czy będzie on otwarty? Czy będzie możliwe poddanie go niezależnemu audytowi?" Otóż na pewno nie, pamiętając historię ZUSowego "Płatnika" i jego walkę z otwartoźródłowym "Janosikiem"
@didleth Tu w newsie sprzed lat jest całkiem dobrze opisane: https://www.computerworld.pl/news/ZUS-Platnik-bedzie-mial-konkurentow,117591.html
Generalnie program Płatnik (dostępny tylko na win*owsa) do rozliczania się z ZUSem posiadał zamknięte API i autor alternatywnego programu Janosik wygrał z ZUSem w sądzie upublicznienie protokołu, którym rozliczenia były wysyłane do urzędu
@Fundacja Panoptykon
No i jeszcze przypomnijmy, że zgodnie z Digital Services Act (DSA) producenci i operatorzy nie będa mogli uniemożliwiać użytkownikom łatwego odinstalowania jakiegokolwiek preinstalowanego oprogramowania lub aplikacji.
Czyli rządowy projekt może być nawet niezgodny z prawem UE - bo jak można egzekwować obowiązek instalowania czegoś co zgodnie z prawem UE każdy ma prawo od razu odinstalować ?
@miklo cóż, PiSowcy (czy Ziobryści) niespecjalnie przejmują się prawem, czy to polskim, czy unijnym...
@didleth 🇵🇱 🌈 🇺🇦 🇪🇺 ⚡@Fundacja Panoptykon Oni nie, ale my możemy (powinniśmy!) o tym mówić tym, którzy się będą wahać czy i na kogo swoją kartkę wyborczą oddać.
@to3k wow co to w ogóle za historia? To już nie wystarczą smski i telefon pod 112?

This website uses cookies to recognize revisiting and logged in users. You accept the usage of these cookies by continue browsing this website.